דעות

איך הטבעונות הצילה את ביל קלינטון?

בחירתו של נשיא ארה"ב ביל קלינטון הדגימה את היתרונות של מעבר לטבעונות על פני טיפול בתרופות, בטיפול בבעיות לב

הטיפול במחלת הלב של נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, מעלה שאלות נוקבות בנוגע לדרך הטיפול של הרפואה המודרנית במחלה המהווה את סיבת המוות הראשונה בשכיחותה בעולם המערבי.

בשנת 2004, כשהיה בן 58, עבר קלינטון ניתוח לב פתוח בו בוצעו ארבעה מעקפים לכלי דם שנחסמו בלב בשל טרשת עורקים. כעבור חמש שנים התברר ששוב נוצרו חסימות בכלי הדם ובוצעה התערבות ניתוחית חוזרת, הפעם צנתור, בו הושתלו שני תומכנים בכלי הדם החסומים.

"במעקב שערך ד"ר אסלסטין במשך 12 שנים אחרי 18 חולי לב שעברו לתזונה טבעונית, אף אחד מהחולים לא חווה אירוע לבבי חוזר"

בנקודה זו הבין קלינטון שהגישה המקובלת בטיפול במחלת הלב לא מצליחה לעצור את המחלה. למרות התרופות, ניתוח המעקפים, הצנתור והתומכנים, התהליך הטרשתי בכלי הדם נמשך, ואם לא יימצא פתרון אחר, הוא עלול להידרש להתערבות כירורגית שלישית ואולי אף חמור מכך.

הנשיא לשעבר החליט לבחור בדרך טיפולית אחרת, לא שגרתית, אך עם תמיכה מדעית איתנה, שיכולה לעזור לרבים הנמצאים במצב דומה.

קלינטון שינה לחלוטין את הרגלי התזונה שלו. מאכילה הכוללת מוצרי בשר, חלב, ביצים, מזון מעובד וכל מה שחברת השפע יודעת להציע, עבר הנשיא לתזונה טבעונית. טבעונות היא תזונה המבוססת על הצומח בלבד ללא כל מזון מהחי כלומר תזונה המבוססת על אכילת ירקות, פירות, דגנים מלאים, קטניות ואגוזים. דרך טיפול זאת שינתה את חייו.

כאן המקום לפרט על המחקרים שהשפיעו על קלינטון, והתפרסמו בעיתונים הרפואיים המובילים בעולם, אולם אינם ידועים לכלל הציבור, ואף לא לכלל הרופאים.

כבר בשנת 1990 פורסם בכתב העת היוקרתי The Lancet מחקר בראשותו של ד"ר אורניש המצביע על ההשפעה הדרמטית של תזונה מן הצומח על בריאות הלב (1). המחקר בדק שתי קבוצות חולי לב שקיבלו שני סוגי טיפול שונים לחלוטין במשך שנה. קבוצה ראשונה שהיא קבוצת המחקר, עברה שינוי מהותי באורח החיים, עם מעבר לתזונה המבוססת על מזונות מלאים מן הצומח. הקבוצה השנייה, קבוצת הביקורת, טופלה בטיפול התרופתי המקובל לטרשת עורקים. נמצא שבקבוצת המחקר לא רק שמהלך המחלה נעצר לחלוטין, אלא אף הודגם שיפור בעורקים החסומים. לעומת זאת, בקבוצת הביקורת שקיבלה את הטיפול הרפואי המקובל, הצרות העורקים המשיכה להתקדם ומחלת הלב החמירה. ההבדל המרשים בתוצאות בין הקבוצות אף התעצם במחקר מעקב שבוצע מספר שנים לאחר מכן ופורסם בכתב העת (2) JAMA .

"קלינטון שינה לחלוטין את הרגלי התזונה שלו. מאכילה הכוללת מוצרי בשר, חלב, ביצים, מזון מעובד וכל מה שחברת השפע יודעת להציע, עבר הנשיא לתזונה טבעונית"

גם ד"ר אסלסטין, מבית החולים קליבלנד, פירסם תוצאות זהות. במעקב שערך במשך 12 שנים אחרי 18 חולי לב שעברו לתזונה טבעונית, אף אחד מהחולים לא חווה אירוע לבבי חוזר. ממצא מרשים כשלעצמו בהתחשב בעובדה שחברי הקבוצה עברו יחד 49 אירועים לבביים לפני המהפך התזונתי. כמו כן, אצל אף אחד מהחולים לא נצפתה החמרה בהצרות העורקים בצנתורי מעקב. למעשה ההיפך הגמור קרה, אצל שני שליש מהחולים חלה נסיגה בהצרות העורקים (3).

למרות שהידע המהפכני הזה קיים כבר שנים רבות, עדיין הגישה הטיפולית בה נוקט רוב העולם הרפואי היא שימוש בתרופות וניתוחים פולשניים. במאמר שפורסם לאחרונה American Journal of Cardiology מפנה ד"ר אסלסטין אצבע מאשימה כלפי מעצמת חברות התרופות והמכשור הרפואי שדואגות להשאיר את המצב על כנו מתוך אינטרסים כלכליים (4).

המקטרגים כנגד טיפול בתזונה טבעונית של מזונות מלאים מן הצומח טוענים שהמטופלים לא יאמצו גישה זאת ולא יתמידו בה, וכי הטיפול בתרופות פשוט יותר. האומנם?

האם חולה שיידע את תופעות הלוואי של התרופות תמיד יבחר בטיפול התרופתי?

האם חולה שיידע ששינוי באורח חייו לעיתים יעיל יותר מתרופות, עדיין ייבחר בתרופות בלבד?

האם חולה שיידע שאפשר למנוע ניתוח לב פתוח או צנתור לא יבחר לשנות את תזונתו?

על הטיפול התרופתי ללוות, לא להחליף, את השינוי התזונתי. עלינו הרופאים מוטלת החובה להעביר את המידע לחולים. אם לא ניידע אותם על העוצמה שיש לטיפול בתזונה ושינוי התנהגות בסיסי, בוודאי שלא נוכל לצפות שיעשו שינוי בחייהם.

"תזונה טבעונית לעיתים קרובות יעילה יותר מטיפול תרופתי, מפחיתה סיכון למחלות קשות אחרות כגון סכרת וסרטן, ואף יכולה למנוע התערבות פולשנית"

ד"ר אסלסטין מטפל בחולי לב באמצעות תזונה דלת שומן המבוססת על הצומח במרכז הרפואי בקליבלנד- אחד מבתי החולים המובילים בעולם, וישנם מרכזים רפואיים נוספים הדוגלים בגישה זו. לדבריו, ברגע שהחולה מבין שהוא יכול לשנות את מהלך המחלה, ומקבל את הכלים לשינוי, הוא הופך אחראי ושותף לטיפול. ד"ר מייקל גרגר מיטיב להסביר זאת בסרטון הזה

הנשיא קלינטון, בחר לבצע שינוי משמעותי באורח חייו. מאז חלפו שלוש שנים. מצבו הבריאותי השתפר משמעותית, הוא השיל קילוגרמים מיותרים ממשקלו, ולא נזקק להתערבות כירורגית נוספת. בידי הרפואה המתקדמת ידע טכנולוגי מופלא ומציל חיים, אך אל לנו לשגות באשליה שזה מה שיציל אותנו לאחר שכבר גרמנו לגוף נזקים חמורים על ידי תזונה חולה. אסור שהתקדמות המדע תמנע מאיתנו להשתמש ברפואה מונעת פשוטה ואמיתית.

תזונה טבעונית לעיתים קרובות יעילה יותר מטיפול תרופתי, מפחיתה סיכון למחלות קשות אחרות כגון סכרת וסרטן, ואף יכולה למנוע התערבות פולשנית. דרך הטיפול הפתלתלה שעבר קלינטון, היא הזדמנות להפנות את אור הזרקורים לגורם הכי חשוב והכי מוזנח בבריאותנו: התזונה. האם הרפואה בימינו נוקטת בגישה המיטבית במניעה וטיפול במחלות? כנראה שלא. יש לבדוק מה חלקם של הרופאים והחולים בכך, ולנסות לשנות את מן היסוד את הגישה לבריאות.

* גרסה של מאמר זה פורסמה לראשונה באתר ynet

1. Can lifestyle changes reverse coronary heart disease? The Lifestyle Heart Trial. Ornish D, Brown SE, Scherwitz LW, Billings JH, Armstrong WT, Ports TA, McLanahan SM, Kirkeeide RL, Brand RJ, Gould KL.Lancet. 1990

2. Intensive lifestyle changes for reversal of coronary heart disease. Ornish D, Scherwitz LW, Billings JH, Brown SE, Gould KL, Merritt TA, Sparler S, Armstrong WT, Ports TA, Kirkeeide RL, Hogeboom C, Brand RJ. JAMA. 1998

3. Resolving the Coronary Artery Disease Epidemic Through Plant-Based Nutrition. Esselstyn CB. Jr Prev Cardiol. 2001

4. Is the Present Therapy for Coronary Artery Disease the Radical Mastectomy of the Twenty-First Century? Esselstyn CB. Am J Cardiol. 2010

נושאים קשורים:  דעות,  מחלות לב,  טיפול תרופתי,  טבעונות
תגובות
 
http://tenexincorporated.Com
04.09.2014, 06:29

What's up, just wanted to mention, I liked this blog post. It was practical.
Keep on posting!