חדשות

"שיבא": בדיקת אולטרסאונד בילדים במקום CT ו-MRI לאפיון נגעים בכבד

הבדיקה החדשה מחליפה את הבדיקות הישנות הכרוכות בשימוש בחומר ניגוד בילדים עם נגעים בכבד וחוסכת מהם הרדמה מלאה וחשיפה לקרינה גבוהה

בדיקת אולטרסאונד. אילוסטרציה

בבית החולים לילדים במרכז הרפואי שיבא הוחל בביצוע בדיקת אולטרסאונד כדי לאפיין נגעים בכבד אצל ילדים. בית החולים מסר כי בדיקה זו היא חדשנית ונעשית עתה לראשונה בישראל.

עד כה בדיקות אלו התבצעו באמצעות CT ו-MRI, שהצריכו הזרקת חומר ניגוד בעל תופעות לוואי ודרשו הרדמה כללית של הילדים על מנת למנוע מהם תזוזה בעת הבדיקה שתזיק לפיענוח.

עם זאת, בדיקת ה-CT מבוססת קרינה מייננת. הוכח שיש קשר בינה לבין עלייה בסיכוי לחלות במחלת הסרטן. על כן, לבדיקת האולטרסאונד החדשה חשיבות בריאותית עליונה.

הבדיקה החדשה מחליפה לכן CT ו-MRI עם חומר ניגוד אצל ילדים עם נגעים בכבד. כך ניתן לחסוך מהם את הבדיקות הישנות עם קרינה גבוהה שבוצעו בעבר בהרדמה מלאה עם חומר ניגוד בעל תופעות לוואי.

פרופ' מיכל סודק, מנהלת יחידת דימות ילדים בית החולים לילדים ב"שיבא", מסרה: "אין ספק כי בדיקות אולטרסאונד בילדים הן חשובות וחוסכות לרבים מהם בדיקות מיותרות אחרות. אנו שמחים להיות פורצי הדרך ומקווים שגם בתי חולים אחרים המטפלים בילדים ינצלו את הניסיון שצברנו וילכו בעקבותינו".

נושאים קשורים:  נגעים בכבד,  בדיקת אולטרה-סאונד,  חומר ניגוד,  הרדמה מלאה בילדים,  חדשות,  דימות ילדים,  פרופ' מיכל סודק,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות
אנונימי/ת
10.07.2019, 20:55

לא הבנתי. עד עכשיו לא ביצעו בדיקות US בילדים?

11.07.2019, 12:22

מבין שגם תחליף לציסטוגרפיות