בוטוקס

האם זריקות בוטוקס אינטרה-פילוריות יכולות לשפר תסמיני הפרעות האכלה בילדים?

החוקרים הצליחו להראות במחקר רטרוספקטיבי כי טיפול עם זריקות בוטוקס אינטרה-פילוריות יעיל ובטיחותי כטיפול בילדים צעירים מאוד עם הפרעות האכלה

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לקבוע את היעילות של זריקות בוטוקס אינטרה-פילוריות (IPBI – intrapyloric botulinum toxin injection) לטיפול בהפרעות האכלה ותסמינים נלווים במערכת העיכול בקרב ילדים צעירים מאוד.

המחקר הנוכחי הוא מחקר רטרוספקטיבי שבוצע במרכז רפואי אחד בו השתתפו מטופלים מגיל חודשיים עד 5 שנים שקיבלו IPBI בבית החולים לילדים בבוסטון בין מאי 2007 ליוני 2019. החוקרים אספו מתוך הרשומות מידע דמוגרפי, מחלות רקע, תסמינים שהובילו ל-IPBI, מידע על הזנה פומית והזנה בצינור, שיפור בתסמינים לאחר IPBI וצורך בזריקות חוזרות.

התוצא המרכזי שנבדק במחקר היה שיפור בתסמינים בביקור הראשון במרפאה הגסטרואנטרולוגית לאחר ה-IPBI. התוצאים המשניים שנבדקו במחקר כללו שיפור בהזנה דרך הפה, ירידה בצורך בהזנה דרך צינור וצורך בזריקות חוזרות. כמו כן החוקרים השתמשו במבחני X2 או פישר וברגרסיה לוגיסטית רב משתנית על מנת לזהות משתנים הקשורים לשיפור בתסמינים.

באנליזה הסופית נכללו 85 מטופלים שקיבלו 118 זריקות. תוצאות המחקר הראו כי ל-57 מטופלים (67%) היה שיפור חלקי או מלא בתסמינים לאחר IPBI. כמו כן, בקרב 55 מטופלים שקיבלו הזנה למערכת העיכול דרך צינור, נצפה שיפור בהאכלה, באופן בו יותר מטופלים קיבלו לפחות חלק מהתזונה דרך הפה לאחר ה-IPBI בהשוואה למצב לפני (26/55 בהשוואה ל-15/55; P=0.004), ופחות מטופלים שנזקקו להזנה פוסט-פילורית לאחר ה-IPBI בהשוואה למצב לפני (12/55 בהשוואה ל-21/55; P=0.01). בנוסף, 26 מטופלים (31%) קיבלו IPBI חוזרות תוך שנה, כאשר רק 6 מטופלים קיבלו IPBI יותר מפעמיים.

החוקרים הסיקו כי IPBI הן יעילות ובטיחות לטיפול בילדים צעירים. כמו כן, הם ראו שיפור בקרב ילדים שקיבלו הזנה דרך צינור למערכת העיכול שהתבטא בהזנה דרך הפה ובצורך מופחת בהזנה פוסט-פילורית לאחר הזריקות.

מקור: 

Hirsch, S. et al. (2020) The Journal of Pediatrics 226.

נושאים קשורים:  בוטוקס,  הפרעת אכילה,  הזנה מלאכותית,  מחקרים
תגובות