מחקרים

נמצא קשר בין מיקרוביום לבין תדירות הצפצופים באסתמה של הילדות

קבוצות טקסונומיות מסוימות, כולל הסוג ויילונלה (Veillonella) ומטבוליטים של מסלולי היסטדין, הופיעו ביתר בנבדקים עם יחס צפצופים גבוה

אסתמה בילדים. אילוסטרציה

בעוד שלמיקרוביום יש תפקיד ידוע בהתפתחות אסתמה, פחות ידוע על תרומתו לתחלואה של ילדים עם אסתמה. במאמר שפורסם בכתב העת The Journal of Allergy and Clinical Immunology, החוקרים ניתחו את המיקרוביום והמטובולום במעי בהתאם לתדירות הצפצופים בילדים עם אסתמה.

במהלך המחקר, החוקרים יצרו פרופיל מטבולומי לא ממוקד באמצעות רנ"א ריבוזומלי חיידקי מסוג 16S. הדגימות בהם השתמשו החוקרים הן דגימות צואה שנאספו מילדים בני 3 שנים, שהוריהם דיווחו על אסתמה והרופא שלהם איבחן אסתמה.

החוקרים ניתחו את תדירות הצפצופים באמצעות יחס השאלונים הרבעוניים שניתנו בין הגילים 3 שנים ו-5 שנים. בשאלונים אלו, ההורים דיווחו אם הילד סבל מצפצופים (יחס הצפצופים).

קבוצות טקסונומיות (taxa) ומטבוליטים הקשורים לצפצופים נותחו באמצעות זיהוי השינויים ברמתם לאורך זמן, ביחס לתדירות הצפצופים ומתאם/ניתוח רגרסיה לינארית, בהתאמה. המתאם בין מיקרואורגניזם למטבוליט או בין מיקרואורגניזם למיקרואורגניזם הושווה בין נבדקים שונים עם יחס צפצופים גבוה ונמוך.

תוצאות המחקר הראו כי קבוצות טקסונומיות מסוימות, כולל הסוג ויילונלה (Veillonella) ומטבוליטים של מסלולי היסטדין, הופיעו ביתר בנבדקים עם יחס צפצופים גבוה. בקרב הקבוצות הטקסונומיות הקשורות לצפצופים, ויילונלה ואוסקילוספירציאה (Oscillospiraceae UCG-005), הראו יחס הפוך לצפצופים, ומתאם למספר גדול של מטבוליטים בצואה. הרשתות המיקרוביאליות היו דומות בין נבדקים עם תדירות צפצופים גבוהה לעומת תדירות צפצופים נמוכה.

מסקנת החוקרים הייתה כי מאפיינים של מיקרוביום המעי קשורים לתדירות הצפופים בילדים עם אסתמה. מכך ניתן להסיק כי המיקרוביום יכולה להשפיע על התחלואה בילדים עם אסתמה.

מקור:

Association of the gut microbiome and metabolome with wheeze frequency in childhood asthma. Kathleen Lee-Sarwar, MD, MS, Sandra Dedrick, PhD, Babak Momeni, PhD, Augusto A. Litonjua, MD, MPH. Yang-Yu Liu, PhD, Scott T. Weiss, MD, MS Published: February 19, 2022 DOI: https://doi.org/10.1016/j.jaci.2022.02.005

נושאים קשורים:  מחקרים,  אסתמה,  צפצופים,  מיקרוביום
תגובות