מחקרים

שינוי במטבוליזם תחת טיפולים תזונתיים שונים בקרב ילדים עם קרוהן

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי טיפול תזונתי המביא להפוגה בקרוהן הינו בעלי מאפיינים בעלי שוני משמעותי, וזאת בהתאם לסוג התזונה

06.11.2022, 17:15
מחלת קרוהן, כאבי בטן בילדים (צילום: אילוסטרציה)

דיאטת אי הכללה של מחלת קרוהן ((Crohn’s disease [CD] exclusion diet [CDED], תזונה אנטרלית חלקית (partial enteral nutrition - PEN) ותזונה אנטרלית בלעדית (exclusive enteral nutrition - EEN) מביאות כולן להפוגה ב-CD של ילדים. תזונה המשלבת CDED ו-PEN נסבלת יותר ומביאה להפוגה ארוכה יותר.

במחקר פרוספקטיבי אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Gastroenterology ביקשו החוקרים לאפיין את השינויים במטבוליטים בצואה על רקע תזונה משולבת CDED ו-PENי(CDED+PEN) ועל רקע EEN ולבחון את הקשר של שיטות אלו להפוגה במחלה. המחקר התמקד ילדים עם CD קל עד בינוני.

במחקר הנוכחי נבדקו 216 מטבוליטים של צואה. הדגימות נלקחו בשבועות 0, 6 ו-12 מהתחלת דיאטת CDED בשילוב PEN או דיאטת EEN. סך הכל נלקחו 80 דגימות צואה. המטבוליטים נמדדו באמצעות כרומטוגרפיה נוזלית בשילוב ספקטרומטריית מסה. ניתוח אורתולוגיה של Metagenome Kyoto Encyclopedia of Genes and Genomes בוצע על מנת לחקור את הגנים הפונקציונליים הרבים המעורבים במסלולים מטבוליים ספציפיים. התוצאים הקליניים על פיהם נותחו התוצאות היו: הפוגה לאחר 6 שבועות (W6_rem), ללא הפוגה לאחר 6 שבועות (W6_nr), הפוגה מתמשכת – לאחר 12 שבועות (W12_sr), והפוגה לא מתמשכת – ללא הפוגה לאחר 12 שבועות (W12_nsr).

תוצאות המחקר הדגימו כי ירידה בסינתזה של קינורנין וסוקסינאט ועלייה ב-N-α-acetyl-arginine אפיינו את אלו אשר טופלו עם CDED+PEN ב-W6_rem בעוד שקבוצת EEN ב-W6_rem התאפיינה בשינויים בחילוף חומרים של השומנים (אשר בא לידי ביטוי בעיקר ברמות נמוכות יותר של סרמידים). מטבוליטים צואתיים ב-EEN W6_nr היו דומים לדגימות הבסיס/W0 של קבוצה זו. בקבוצת התזונה המשולבת ו-W6_rem נשמרו השינויים במטבוליזם עד שבוע 12. מגמה זו לא הודגמה בילדי W12_nsr בקבוצת EEN, אשר חזרו לדיאטה חופשית לאחר שבוע. עוד הודגם כי המטבוליזם של קבוצת CDED+PEN היה שונה מ-EEN במסלולי הפורין, הפירימידין והספינגוליפידים.

מתוצאות המחקר עולה כי להפוגה הנגרמת בזכות תזונה משולבת CDED+PEN או EEN ישנו קשר לשינויים משמעותיים במטבוליטים הקשורים למחלות מעי דלקתיות כדוגמת קינורניון, סרמידים, חומצות אמינו ועוד רבים אחרים. הפוגה מתמשכת על רקע תזונה משולבת הודגמה כקשורה לשינויים פרסיסטנטים במטבוליטים, דבר אשר לא הודגם בהפוגה על רקע תזונת EEN.

מקור:

Ghiboub, M., Penny, S., Verburgt, C. M., Boneh, R. S., Wine, E., Cohen, A., ... & Van Limbergen, J. E. (2022). Metabolome changes with diet-induced remission in pediatric Crohn’s disease. Gastroenterology.‏

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת קרוהן,  קרוהן בילדים,  מטבוליטים,  טיפול תזונתי
תגובות