חדשות

כ-10 מיליון שקל מענק מחקר בקרוהן לחוקרים מסורוקה ואונ' בן גוריון

המענק של קרן הלמסלי ישמש לטובת מחקר על טיפול קוגניטיבי התנהגותי ומיינדפולנס במחלת קרוהן, במסגרתו תפותח אפליקציה ייחודית לחולים

צוות החוקרים מ"סורוקה" ומאוניברסיטת בן גוריון בנגב. צילום: דוברות "סורוקה" צילום: דוברות סורוקה

קרן הלמסלי העניקה מענק מחקר של כעשרה מיליון שקל לחוקרים מהמרכז הרפואי סורוקה ומאוניברסיטת בן גוריון בנגב עבור חקר מחלת הקרוהן. כחלק מהמחקר, תפותח אפליקציה שתאפשר רכישה ותרגול של מיומנויות טיפול קוגניטיבי התנהגותי ומיינדפולנס בקרב חולים במחלת קרוהן.

מחלת קרוהן היא מחלת מעי דלקתית כרונית שבה מערכת החיסון תוקפת את רקמת המעי וגורמת לדלקת בלתי מבוקרת שעלולה להשפיע על חלקים רבים של מערכת העיכול, מהפה ועד לפי הטבעת. המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי גם באיברים מחוץ למערכת העיכול בדלקות בעור, במפרקים ובעיניים, בסיבוכי כבד ועוד.

מחלות מעי דלקתיות, הכוללות את מחלת הקרוהן, שכיחות בקרב צעירים ומשפיעות באופן משמעותי על ההיבטים הבריאותיים, הכלכליים, הנפשיים והחברתיים של חייהם. ישנה חשיבות עליונה לשיפור איכות הטיפול, שמירה על איכות חיים ותפקוד תקינים ומניעת סיבוכים שעלולים להיגרם מהמחלה.

את המחקר יוביל צוות רב תחומי של חוקרים מ"סורוקה" ומאוניברסיטת בן גוריון בנגב ביניהם: ד"ר דורון שוורץ ופרופ' אמריטוס שמואל אודס מהמכון לגסטרואנטרולוגיה ב"סורוקה" והפקולטה למדעי הבריאות; פרופ' אורלי שריד ופרופ' אמריטה ורד סלונים-נבו, מהמחלקה לעבודה סוציאלית, הפקולטה למדעי הרוח והחברה; ד"ר דן וילנצ'יק מהמחלקה להנדסת מערכות תקשורת, הפקולטה למדעי ההנדסה; פרופ' אלון מונסונגו מהמחלקה למיקרוביולוגיה, אימונולוגיה וגנטיקה בשיתוף פרופ' קובי מורן-גלעד ממחלקת הבריאות; פרופ' דן גרינברג מהמחלקה למדיניות וניהול בריאות; ופרופסור אמריטוס מייקל פריגר מהמחלקה לאפידמיולוגיה, ביוסטטיסטיקה ומדעי הבריאות בקהילה, הפקולטה למדעי הבריאות.

הקבוצה היא חלק מקבוצת מחקר ארצית (Israeli IBD Research Nucleus - IIRN) החוקרת את מחלת הקרוהן ושותפיה הם המרכזים הרפואיים בילינסון, שיבא תל השומר, רמב"ם ושערי צדק.

נושאים קשורים:  מחקר,  קרוהן,  קרן הלמסלי,  בית החולים סורוקה,  אוניברסיטת בן גוריון,  מיינדפולנס,  חדשות
תגובות
27.02.2023, 20:44

כל הכבוד לצוות הרופאים והחוקרים!

09.03.2023, 20:19

נפלא ! כל הכבוד לחברים מבאר שבע