חדשות

לילדים וצעירים עם מחלת קרוהן סיכון גבוה לפתח בעיות נפשיות

מחקר עוקבה בריטי מצא: ילדים וצעירים עם מחלת מעי דלקתית נמצאים בסיכון גבוה לפתח הפרעת דחק פוסט טראומטית, הפרעת אכילה ופגיעה עצמית

ילדים ומבוגרים צעירים עם מחלת מעי דלקתית (IBD) נמצאים בסיכון גבוה פי 2.5 לפתח הפרעת דחק פוסט-טראומטית, מדווחים כמעט פי 2 על הפרעת אכילה ויש להם סיכוי של פי 1.5 יותר לעסוק בפגיעה עצמית. כך עולה ממחקר שהוצג בשבוע שעבר בקונגרס האירופאי לקרוהן ולקוליטיס 2023 (ECCO), שנערך בקופנהגן, דנמרק, בשבוע שעבר.

מחקר העוקבה התצפיתי של בני חמש עד 25 עם מחלת מעי דלקתית, לעומת אלה ללא מחלה, עסק במגוון רחב של מצבי בריאות נפשיים ובין השאר חרדה, דיכאון  הפרעות אכילה, הפרעת דחק פוסט טראומתית, בעיות שינה ועוד. ריצ'רד ק. ראסל, גסטרואנטרולוג ילדים בבית החולים המלכותי לילדים מאדינבורו, סקוטלנד, העומד בראש החוקרים הציג את המחקר.

ראסל ועמיתיו זיהו 3,898 בני 5-25 שאובחנו עם מחלת מעי דלקתית לפני 2015 באמצעות מערך נתונים גדול של טיפול ראשוני בבריטניה. הם יצרו קבוצה של אלה שסבלו ממצבים נפשיים כמו דיכאון, חרדה, הפרעות אכילה, דימוי גוף, קשב, הסתגלות, סכיזופרניה, הפרעה דו קוטבית ועוד; וקבוצת ביקורת של 15,571 אנשים ללא מחלת מעי דלקתית. חציון המעקב היה שלוש שנים.

ממצאיהם שהוצגו בכנס היו שהסיכון של צעירים שלקו במחלת מעי דלקתית לפתח מצב בריאותי נפשי עד גיל 25 היה 31.1% לעומת 25.1% בקבוצת הביקורת. בנים היו בסיכון הכי גבוה לסבול ממצבי הבריאות הנפשיים ובמיוחד בנים בגילי 12-17. בסיכון הגבוה ביותר היו אלה עם מחלת קרוהן לעומת סוגים אחרים של מחלת מעי דלקתית.

ראסל הוסיף כי תקופת המחקר הסתיימה כמה חודשים לפני תחילת מגיפת הקורונה, כך שהמחקר אינו משקף את השפעת המגיפה על בריאות הנפש באוכלוסיית המחקר. המחקר פורסם בינואר האחרון בכתב העת Journal of Crohn's and Colitis.

נושאים קשורים:  מחלות מעי דלקתיות,  בעיות נפשיות,  מחלת קרוהן,  מחקר,  חדשות
תגובות
09.03.2023, 18:13

והיה צריך לעשות מחקר כדי לגלות זה ? ומה לגבי אותו חתך גיל עם מחלה כרונית קשה אחרת: סכרת ? CF ? אפילו נזלת אלרגית קשה יש לה מחיר נפשי ברור!