מחקרים

תוספת פרוביוטיקה לקידום גדילה אצל ילדים בתת תזונה

לפרוביוטיקה עשויה להיות השפעה מוגבלת על משקלם וגובהם של ילדים בתת תזונה, מה שמדגיש את הצורך במחקר נוסף על האינטראקציה המורכבת שלהם עם המיקרוביוטה במעיים וגדילה

29.01.2024, 16:04
תוספי תזונה (אילוסטרציה)
תוספי תזונה (אילוסטרציה)

במחקר סקירה שממצאיו פורסמו בכתב העת Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, החוקרים ביקשו לאסוף את הממצאים העדכניים על תוספי פרוביוטיקה לקידום גדילה בילדים בתת תזונה.

החוקרים חיפשו מחקרים אקראיים מבוקרים (RCTs) שבהם נתנו פרוביוטיקה או חומרים דומים לילדים בתת תזונה מתחת לגיל 5 שנים. החיפוש נערך באמצעות MEDLINE, Cochrane CENTRAL, CINAHL Embase, LILACS ו-Scopus. התוצאות העיקריות של מחקר זה היו משקל לגיל, גובה לגיל ומשקל לגובה בנקודות המעקב הארוכות ביותר שדווחו. החוקרים ערכו מטה-אנליזה לחישוב הבדלים ממוצעים סטנדרטיים (SMD) עבור תוצאות מתמשכות ויחסי סיכון עבור תוצאות דיכוטומיות. החוקרים העריכו את וודאות הממצאים באמצאות הקריטריונים של GRADE Grading of Recommendations, Assessment) Development, and Evaluations).

במחקר נכללו 9 RCTs עם 5,295 ילדים בסך הכל. משך הטיפול נע בין חודש לשנה.

מתוך 7 מחקרים, תוצאות המחקר הראו שלפרוביוטיקה עשויה להיות השפעה מועטה עד ללא השפעה בכלל על משקל לגיל (SMDי0.05 סטיית תקן, רווח בר סמך 95%: -0.04 עד 0.13, מספר ילדים = 2,115; ממצא בוודאות נמוכה) וגובה לגיל (SMDי0.04- סטיית תקן, רווח בר סמך 95%: -0.14 עד 0.07, מספר ילדים = 1,357; ממצא בוודאות נמוכה). הממצאים היו מאוד לא ודאיים לגבי ההשפעה על משקל לגובה.

לסיכום, לפרוביוטיקה עשויה להיות השפעה מועטה אם בכלל על האנתרופומטריה בילדים עם תת תזונה, אם כי יש הטרוגניות ניכרת בין המחקרים שנסקרו עד כה. האינטראקציה בין מיקרוביוטה של המעי לתזונת האדם היא מורכבת, ויש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע כיצד המיקרוביום של המעי עשוי לתרום לתת-תזונה וכיצד פרוביוטיקה עשויה להשפיע על הגדילה באוכלוסייה פגיעה זו.

מקור:

Imdad, Aamer MPH*; Pandit, Natasha G. MD†; Ehrlich, Julie M. MD†; Catania, Joseph MD†; Zaman, Muizz MD†; Smith, Abigail MSLIS‡; Tanner-Smith, Emily E. PhD§; Zackular, Joseph P. PhD∥; Bhutta, Zulfiqar A. PhD¶,#. Probiotic Supplementation for Promotion of Growth in Undernourished Children: A Systematic Review and Meta-Analysis. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition 77(6):p e84-e92, December 2023. | DOI: 10.1097/MPG.0000000000003953

נושאים קשורים:  מחקרים,  תת-תזונה,  פרוביוטיקה,  מיקרוביוטה,  גדילה
תגובות