חדשות

"הדסה הר הצופים": מגנטים מהמעי נשלפו בעת התקף אסתמה חריף

התינוקת פונתה למיון עם התקף אסתמה חריף ובצילום הריאות התגלו מגנטים נעוצים במעי | מומחי ביה"ח החליטו על ניתוח חירום בשיאו של ההתקף, עמדו באתגר ההרדמה והניתוח עבר בהצלחה

התינוקת הובהלה למיון עם התקף אסתמה. צילום: דוברות הדסה הר הצופים

ניתוח לשליפת שרשרת מגנטים ממעי של תינוקת בת שנה וחצי נעשה תוך כדי התקף אסתמה חריף. בניתוח, שבוצע בבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים, לקחו חלק צוותים של רופאי הרדמה, מיון וגסטרו.

התינוקת פונתה לבית החולים עם התקף אסתמה חריף אך הוריה לא היו מודעים לכך שבלעה מגנטים. בצילום הריאות שנעשה לה במיון הבחינו הרופאים כי בתחתית הצילום, באזור המעי, נעוצים מספר מגנטים.

ד"ר פרי ניקול מילמן, מנהלת היחידה להזנה לילדים עם בעיות ספיגה ורופאה במחלקת גסטרו ילדים, הוזעקה למקום והיא מספרת: "ראיתי את הצילום והבנתי את דחיפות הטיפול. מצב של מגנטים במערכת העיכול הוא מאוד מסוכן. הלחץ המגנטי יכול ליצור חור במעי. החלטנו להכניס את הפעוטה לניתוח חירום בשיאו של ההתקף".

ד"ר פרי ניקול מילמן. "החלטנו להכניס את הפעוטה לניתוח חירום בשיאו של ההתקף"

"כל הרדמה מאתגרת את הריאות. כשמדובר בחולי אסתמה שמגיעים לניתוח מתוכנן, האתגר גדול יותר ולכן יש הכנה מוקדמת של מתן תרופות ייחודיות שיתמכו בריאות בזמן ההרדמה. במקרה הזה, לאור דחיפותו, לא היה ניתן לבצע הכנות מראש כי התינוקת היתה במצב מסכן חיים והיה צריך לנתח במיידי", סיפר ד"ר עדו וילצ'יק, רופא במחלקת ההרדמה. "נתנו לה תרופות שתומכות בריאות ובכל זאת היתה היצרות של דרכי האוויר. התינוקת הגיבה בצורה קשה אבל המשכנו לטפל ואף החמרנו עם התרופות כי התקף האסתמה המשיך תוך כדי הניתוח".

ד"ר מילמן תיארה: "ביצוע ההרדמה המאתגרת אפשר לי להכניס את הגסטרוסקופ, ובעזרתו ראיתי שהמגנטים התמקמו בשני הצדדים של הקיבה. בעזרת המכשיר הצלחתי לשלוף את המגנטים ולאחר ביצוע צילום בטן ראינו שהמצב שנוצר היה מאוד קרוב ליצירת חור במעי".

בשל התגובה הקשה להרדמה, התינוקת נשארה מונשמת יום נוסף. ביחידה לטיפול נמרץ ילדים המשיכו לתת לה תרופות לתמיכה בריאות.

נושאים קשורים:  בליעת חפצים,  התקף אסתמה,  הדסה הר הצופים,  חדשות,  ד"ר פרי ניקול מילמן,  ד"ר עדו וילצ'יק
תגובות